Bayburt HSM
Haberi ... ta paylaş.

BlinkList del.icio.us FaceBook Folkd Furl Google Linkarena Mister Wong oneview Webnews Yahoo MyWeb YiGG
DÜNYA AŞI HAFTASI (24– 30 Nisan 2017) 11 Punto  14 Punto 
Haberler

DÜNYA AŞI HAFTASI (24– 30 Nisan 2017)

Her Yaşın Bir Aşısı Var

Sağlığa Aşılanın

 

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi, 2005 yılında aşılamanın desteklenmesini savunmak için “ Avrupa Aşı Haftası” yapılmasına karar vermiştir. Böylece ilk “Avrupa Aşı Haftası” Ekim 2005 tarihinde yapılmıştır. Bu yıl 12. düzenlenecek olan haftada, etkinlikler 24-30 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecektir.

12. “Avrupa Aşı Haftası”nda ana tema siyasi, mesleki ve kişisel düzeylerde bağışıklamaya olan taahhüdün yenilenmesine olan ihtiyacın öne çıkarılması olarak belirlenmiştir. Bu yılki aşı haftasının hedefi,“ sağlık personelinin aşılama hizmetleri konusunda duyarlılığının arttırılması, toplumun aşılama konusunda farkındalığının arttırılması yolu ile öncelikle kızamık ve polio eksik aşılı ve aşısız 5 yaş altındaki çocukların aşılarının tamamlanması ve erişkinlerde de aşılanma talebinin arttırılması” dır.

Mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik maddelere Aşı denir. Aşı, insanları hastalıklardan koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır.

Aşılama her çocuk için yaşamsaldır, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır.

Genişletilmiş Bağışıklama Programı’nın temel amacı; Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Verem, Çocuk Felci, Hepatit-B, Hepatit A, Suçiçeği, Hemofilus İnfluenza Tip B’ye bağlı hastalıklar(menenjit gibi) ile streptokokus pnömoniya’ya bağlı invaziv pnömokokal

hastalıkların (zatürre gibi) ve bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve sakatlıklarının engellenmesidir.

Ülkemize Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2002 yılında “Poliodan Arındırılmış Bölge” Sertifikası verilmiştir. Ancak halen dünyada polio vakalarının görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir. Suriye’den sonra Irak’ta da çocuk felci vakası tespit edilmesi ülkemiz içinde risk oluşturmaktadır. Suriye ve Irak ülkeleri ile uzun sınırımız ve nüfus hareketleri sebebiyle çocuk felci aşısız veya eksik aşılı 5 yaş altı tüm çocuklarımızın aşılanmaları çok önemlidir.

Ülkemizde 1985 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır.

Aşılama kapsayıcılık hızları gittikçe yükselmiş, bağlı olarak aşı ile korunulabilir hastalıkların görülme oranı ve hastalık nedeniyle ölüm oranlarında belirgin düşüşler olmuştur. Ulaşılan Ulusal GBP hedeflerimizin sürdürülmesi için toplumun aşılama konusunda farkındalığının arttırılması çalışmalarına devam edilmesi her zaman önem taşımaktadır.

Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

 

Aşı Haftası, aşılama ve aşı ile korunulabilir hastalıklar konusundaki bilinci artırmak, her çocuğun aşılanması gerektiği mesajını topluma ulaştırmak amacıyla, her yıl düzenlenmektedir.

 

Dr.İlker HANCİ

Halk Sağlığı Müdürü

Tarih: 25.04.2017 Saat: 13:56 Gönderen: omerheme

BAYBURT UN DEV SİTESİ

Seçenekler
Arkadaşına Gönder Yazıcı Dostu
Üzgünüm, bu haber için yorumlar aktif değil.

Kategori:

Di

| Ana Sayfa |


BAYBURT HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
ZAHİT MAH AYYILDIZ CAD NO:4 BAYBURT

SANTRAL : 458 211 7433 FAKS : 458 212 8946 E POSTA : bayburt.hsm@saglik.gov.tr